Ne öltöztesd be a kutyád Halloweenre
Ne öltöztesd be a kutyádat Halloween-i jelmezbe, mielőtt elolvasod ezt az írást. Egy kisállat kiképző és két állatorvos is elmondja, hogy mit jelent az öltözködés a kutyák számára.
Egyértelműen kijelenthetjük, jelmezben a kutyusok is olyan cukik, mint a gyerekek. De vajon egy kutya fel akar öltözni, vagy nem? Egy állatorvos, Paul Calhoun szerint ez egyáltalán nem biztos. A kutya úgy reagálhat a jelmezre, mint a zivatarra: gyorsan szaladj és bújj el! – „A legfontosabb, hogy tisztában legyünk a kutyánk reakciójával” – mondta Calhoun. – „Ha kutyánkon a kellemetlen érzés jelei mutatkoznak meg, vagy látszik, hogy zavarja a ruha, a legjobb, ha megszabadítjuk tőle.” – Persze az állatorvos szerint megpróbálhatjuk az öltöztetést máskor is, de ilyen esetekben mindig gondoljunk arra, hogy nem biztos, hogy ebben a helyzetben a kutya is jól érzi magát. Vannak egyértelmű jelei annak is, hogy a kutyát zavarja az öltözék: ilyen az, amikor oldalra néz, amikor forgatja a szemét, be van hajtva a füle, megpróbálja letépni a jelmezt, vagy fut, hogy megszabaduljon tőle.
Úgy tűnhet, vannak olyan kutyafajták, akik jobban bírják a jelmezt, vagy a ruhát, de ez nem valójában nem igaz. Travis Brorsen, a kisállat-szakértő és tréner szerint ezek a jelmezek nem úgy lettek kitalálva, hogy egy-egy fajra kedvező legyen a viseletük. Habár lehet, hogy úgy látjuk, hogy a nyugodt és a kiegyensúlyozott kutyák szeretik a Halloween-i kutyajelmezeket, de ezek a ruhák eltakarják a természetes bundájukat, ami szorongást okozhat számukra. – „Egy olyan kutya, aki még soha nem viselt jelmezt, de nagyon motiválja a dicséret, remekül tud viselkedni Halloween-i jelmezben, mert szereti, ha a gazdi megdicséri őt, de ez nem jelenti azt, hogy élvezi is a jelmez viselését” – mondta Brorsen. Fontos az is, hogy egy kutya mennyire temperamentumos, és az, hogy a gazdi hogyan viselkedik, amikor kedvence a ruhát viseli.
Cuki Halloween-i kutyajelmezeket nem nehéz találni, de ne várjunk Halloween éjszakájáig, hogy beöltöztessük a kutyánkat, tanácsolja Brorsen. Válasszunk egyet már hetekkel Halloween előtt, és próbáljuk fel azt a kutyára. Tehát csináljunk egy ruhapróbát. A ruhapróba legyen rövid és szórakoztató. – „Étkezés előtt adjuk a jelmez egyik darabját a kutyára, majd kínáljuk meg az étellel” – mondja Brorsen. – „Ha a kutya úgy is eszik, hogy rajta van a jelmez, akkor az jó jel.” Brorsen szerint a jelmezhez mindig valami értékes, pozitív dolgot kell társítani, ilyen lehet az említett étkezés is. Ha a kutya elszalad, vagy nem úgy viselkedik, ahogy megszoktuk tőle, esetleg a szorongás jeleit mutatja, akkor meg kell szabadítani őt a ruhadarabtól és más időpontban érdemes újabb próbát tenni. Ha viszont az látszik rajta, hogy nyugodtan eszik, és nem zavarja az öltözék, akkor se hagyjuk a ruhában órákig, hanem néhány perc után vegyük le róla. A dicséret mindig nagyon fontos.
Vannak azonban olyan ruhatípusok, amiket még próba esetén sem szabad a kutyának viselni. A kutyák rendkívül kíváncsiak, így amikor felöltöztetjük őket, akkor érdeklődéssel figyelik, hogy mi történik. Amikor egy cuki jelmez kerül a kezünkbe, akkor sokszor azon rejtett veszélyek helyezkednek el. – „A legnagyobb veszélyt a zsinórok vagy apró anyagok jelenthetik, amelyeket a kutya megehet, így idegen anyag kerül a testébe, ennek következménye pedig akár műtét is lehet” – figyelmeztet Dr. Paul Calhoun. Ezek a rejtett veszélyek nem annyira tűnnek fel nekünk, viszont ha azt látjuk, hogy a kutyánk nyalogatni kezdi a jelmezt, akkor azonnal vegyük le róla. Ez a szorongás egyik jele, és az intenzív nyalogatás a jelmez egyes részeinek, vagy a kiegészítőknek a lenyeléséhez vezet. Ezenkívül kerülni kell minden olyan Halloween-i jelmezt, amelyek korlátozzák kutyánk mozgását, olyan alapvető funkciók elvégzését, mint például az ugatás, az evés, az ivás, a séta, a légzés, a látás és a hallás. Legyünk óvatosak minden ilyen rejtett veszéllyel, mert ezek a kutyánk egészségét fenyegetik.
A jelmez más okból is veszélyes lehet, és teljesen mindegy, hogy meleg, vagy hideg területen élünk, amikor Halloween van. A kutyánk ugyanis akár hőgutát is kaphat. – „Vannak olyan anyagok, amelyek tovább tartják a hőt, mint mások. Ha kedvencünk jelmezben van, és lihegni kezd, vagy nem akar jönni, amikor hívjuk őt, ez annak a jele lehet, hogy a nehéz jelmezanyag hőgutát okozott neki” – figyelmeztet Dr. Calhoun.
Halloween idején más veszélyekkel is számolnunk kell. A kutyák például nem utasítják vissza azt az ételt, amit kínálunk neki, nincs ez másként az édességgel sem. Egy gyermek például megkínálhatja a kutyánkat valami finomsággal, de az is megtörténhet, hogy a kutya szed fel valamit a járdáról séta közben. Mindig figyeljünk arra, amikor az orra érintkezik a földdel, és nézzük meg, mit csinál. Van ugyanis olyan étel, és az édességek többsége is ilyen, ami kifejezetten veszélyes a kutya számára, és nem szabadna megennie. Dr. Randal Patriola állatorvos szintén arra figyelmeztet, hogy a jelmez egyes részei, tartozékai is veszélyesek lehetnek, különösen, ha azok vonzók a kutya számára, és az rágni kezdi. Gombokat, és a műszőrmét is lenyelheti. – „A legfontosabb annak biztosítása, hogy kutyánk ne egye meg a jelmezt” – figyelmeztet Dr. Patriola. – „Vannak más módjai is annak, hogy kutyánk az alkalomhoz illően nézzen ki, és nem kell ahhoz jelmezt adni rá.” – folytatja.
A kutyák sokszor szeretik mutatni az erejüket, hatalmukat. Például amikor közeledünk a kölykeik felé, akkor ránk morognak, hiszen biztonságot akarnak nyújtani a kicsiknek. Sokszor a tekintély, a dominancia üzenetét közvetítik az emberek és más állatok számára. –„Amikor ruhákba öltöztetjük őket, akkor megakadályozzuk a kutyákat abban, hogy kommunikáljanak a világgal, hogy megőrizzék tekintélyüket, hiszen az alávetettség állapotába kerülnek, és úgy érzik, hogy uralkodunk felettük” – mondja Brorsen. Egy másik tényező, amelyet figyelembe kell venni, az a kutyánk kapcsolata más állatokkal és velünk. A beöltöztetés ugyanis kellemetlen érzéssel is társul, főként, ha először van jelmezben a kutyánk. S ez hatással lehet a kapcsolataira is, állítja Dr. Calhoun.
Bármennyire is szeretnénk felöltöztetni kedvencünket Halloweenre, jobb, ha nem tesszük. Ez ugyanis a kutyának nem jelent élvezetet, hanem inkább rosszul érzi magát ebben a helyzetben. Brorsen azt javasolja, ha mindenáron szeretnénk, hogy kutyánk is Halloween-i hangulatba kerüljön, adjunk rá egy sálat, vagy egy csokornyakkendőt, mert az hasonlít legjobban a nyakörvre, így kevésbé fogja zavarni.
Forrás:
readersdigest.com.au
Képek: Shutterstock / readersdigest.com.au
KutyaVilága cikkajánló