Halálhíd: a skót öngyilkos kutyák története

Halálhíd: a skót öngyilkos kutyák története


James White nyugdíjas ügyvéd volt, amikor 1858-ban megvásárolt egy telket, ahova felépíttette az Overtoun Ház néven elhíresült kastélyt, amelyben feleségével élt. Haláluk után 1891-ben fiúk, John örökölte meg a házat, és a hozzátartozó birtokot, amelynek bővítésére azonnal neki is látott. Megvette a szomszédos telket, de a két telek között egy hasadék és egy patakocska akadályozta az autók zavartalan közlekedését, ezért egy kőhidat építtetett, amelyet Henry Ernest Milner tervei alapján készítettek el. John White 1893-ban megkapta az Overtoun bárója titulust, és 1908-ban meghalt. Bánatában felesége, a gyásztól sújtott Lady Overtoun mindig a hídon állt, így enyhítve gyászán, egészen 1931-ben bekövetkezett haláláig. Állítólag jelenléte máig érzékelhető, több helyi lakos is úgy véli, Overtoun Fehér Asszonya azóta is a hídon kísért. Erről a legjobban egy glasgow-i hittantanár, Paul Owen van meggyőződve, aki a legenda egyik nagy kutatója, és felfedezéseiről még egy könyvet is írt. „Odafent voltam egy nyári napon, és egyszer csak hatalmas ütést éreztem – mintha egy ujj ütött volna meg – a hátamon” – mondta 2015-ben a Huffington Post UK-nak. – „Tudod, olyan érzés volt, mint amikor attól félsz, hogy valaki a vonat elé lök, miközben a peron szélén állsz.” Owens egyértelműen azt állítja, hogy a „paranormális jelenségeket” a Fehér Asszony okozza, aki nagy állatbarát volt, ezért ő maga csábítja a kutyákat a híd mellvértjére meghalni.

 

Overtoun Ház és Híd; forrás: Dave Souza / wikipedia

 

Az Overtoun Ház, amely egy 19. századi elegáns bárói kastély, Glasgow-tól 16 mérföldre északnyugatra, West Dunbartonshire-ben áll. Az épületet zöld terület veszi körbe, gondozott kerttel, gyönyörű kilátással a Clyde folyóra. Az Overtoun Ház az évtizedek során volt már háborús, lábadozó veteránok szállása, ifjúsági központ, kórház, de olyan filmek helyszíneként is használták, mint például a Felhőatlasz. Mivel a báró és felesége gyermektelenül haltak meg, ezért a vagyont unokaöccsük, Dr. Douglas White, egy londoni orvos örökölte meg. Dr. White, aki ritkán járt Skóciában, 1938-ban átadta a házat Dumbarton lakosságának. Így hát kinyílt a kastély kapuja a látogatók előtt, akik uralkodónak érezhetik magukat, amikor belépnek. De a falak – ha beszélni tudnának – számos sötét rejtélyről számolnának be. Ezek többségében szellemek, gyilkosságok, sőt még kutyák öngyilkossága is szerepel.

 

Overtoun Ház, forrás: Dave Souza / wikipedia

 

1994-ben egy igazán hátborzongató gyilkosság történt, amikor egy skizofrén, paranoiás, téveszmékben szenvedő férfi átdobta kéthetes csecsemőjét a hídon, majd öngyilkosságot akart elkövetni, de megakadályozták benne. A férfit nem ítélték el, mert őrültnek bizonyult, ezért elmegyógyintézetben kezelték. De ennél furcsább halálesetek is történtek: állítólag a híd kutyák öngyilkosságának helyszíne.

 

Overtoun Híd, forrás: Allan Ogg / wikipedia

 

Az 1950-es években a helyiek a kőhidat a „Halál Hídjaként” emlegették, mert rengeteg kutya lelte ott halálát. A brit Daily Mail forrásai szerint az elmúlt 50 évben legalább 50 kutya vesztette ott életét, további 600 pedig leugrott ugyan a hídról, de életben maradt. Más források ennél jóval több kutyáról számoltak be. 2015-ben egy ápolónő, Alice Trevorrow beszélt arról, hogy végignézte, amint a kutyája leugrik a hídról. „Nem lehet, hogy a kutyám szándékosan csinálta” – mondta a nő. Cassie, a kis spániel csodával határos módon túlélte az ugrást, de egy másik nő, Donna Cooper border collie fajtájú, Ben névre hallgató kutyája nem volt ilyen szerencsés. Ő a hátát törte el, ezért el kellett altatni. „Valami baljóslatú dolog történt itt. Ez annyira nem volt jellemző a kutyámra” – mondta Donna.

Sokan azt feltételezik, hogy a közelben található nukleáris bázis olyan félelmetes hangfrekvenciát bocsát ki, amit csak a kutyák hallanak, ez készteti őket az öngyilkosságra.

Azért álljunk meg itt egy szóra. Természetesen mindannyian hallottunk már arról, hogy idős, beteg, vagy sánta állatok elmennek egy helyre, és ott maradnak haláluk pillanatáig. De vajon egy kutya szándékosan és céltudatosan véget vethet-e az életének? Lehet-e öngyilkos egy kutya? A választ kutyaszakértők fogalmazták meg, és a vélemény egybehangzóan a NEM volt. Dr. David Sands, az Egyesült Királyság lancashire-i állatviselkedés osztályának munkatársa szerint „lehetetlen, hogy egy kutya előre megtervezze saját halálát”. A kutyaviselkedés-specialistát még 2005-ben egy brit tévéműsor kereste meg ezzel kapcsolatban.

 

Overtoun Híd, forrás: Lairich Rig

 

De akkor mégis mi folyik itt?

Ha a híd valójában nem öngyilkos kutyák találkozóhelye, akkor mégis mi az, ami öngyilkosságra készteti a legtöbb ebet, aki végighalad rajta?

 

A fotó forrása: Dave Souza / wikipedia

 

Van néhány nyom, amin el lehetett indulni: a kutyusok közül a legtöbb hosszúorrú fajta volt, és állítólag őket kivételesen jó szaglás jellemzi. A kutyák a híd jobb oldalán ugráltak, derült napsütéses időben. Dr. Sands felkereste a helyszínt, és végigjárta a hidat válaszok után kutatva. Felfedezte azt, hogy egy lapos ösvény vezet a híd bejáratához, amelyet teljesen ellep a borostyán – ezzel eltakarva valójában a megoldást. A borostyán másik oldalán, a híd alatti hasadékban ugyanis egy 15 méteres lejtő található, és ott számtalan állat éldegél: mókusok, egerek, patkányok. De talán a legfontosabb az, hogy nyérc is, ami a menyétfélék egyik fajtája. A nyérc pedig jellegzetes, a kutyák számára erős és ellenállhatatlan szagot bocsátanak ki a végbél környéki bűzmirigyeikből, napos, derűs, száraz időben. Az eső és a pára elnyomja ezt a szagot. Egy természettudós, aki Dr. Sandsszel együtt végigjárta a környéket, megerősítette a nyérc jelenlétét, amelyet még az ötvenes években telepítettek a területre, s megjelenésük pont egybeesik a kutya-öngyilkosságok időszakával.

 

Nyérc, forrás: Anna Wójtowicz / wikipedia

 

Tehát egy szagra érzékeny kutya, aki csodálatos napsütéses napon játszik, átrohanhat a hídon anélkül, hogy tudná, mit csinál, és anélkül, hogy meghallaná a gazdája kiáltását. ÁLLJ! Az egész Brit-szigeteken gyakori a nyérc, az, hogy pont az Overtoun Hídnál okoznak ekkora problémát, azért lehetséges, mert a híd mellvédjének magasságában nem látnak át a kutyák, így amikor érzik a nyérc szagát, a nyomába erednek, nem véve tudomást a mélységről. Ez okozhatja a vesztüket.

Elég annyit mondani, hogy ez inkább balszerencse, mint öngyilkosság” – zárta véleményét Dr. Sands.

A hídon ma már figyelmeztető táblák vannak elhelyezve: "VESZÉLYES HÍD! KÉRJÜK, TARTSA KUTYÁJÁT PÓRÁZON! Jó tanács."

 

 

Forrás:

thevintagenews.com

Felső kép: Dave Souza / wikipedia

Tetszett a cikk?

 

 

KutyaVilága cikkajánló

További cikkek »