Az utazó kutya, aki érmeket szerzett
Az utazó kutya, aki mindenhol érmet szerzett
A kutyák mindig is különleges helyet foglaltak el az emberek szívében, nemcsak a legjobb barátaink, de vigyáznak az otthonunkra, és a számunkra értékes tulajdonainkra. Az 1880-as években azonban élt egy kutya, aki olyannyira komolyan vette őrzői feladatait, hogy élete során 230 000 kilométert utazott.
1888 egyik estéjén nyitva felejtettek egy postahivatalt. Akkoriban a terrier-keverék Owney kóbor kutyaként élte mindennapjait, így a nyitott ajtón át besétált, majd elaludt a postazsákok tetején. Amikor reggel a postahivatalnokok munkába mentek, megtalálták a barátságos kutyát és befogadták, a szabályokkal mit sem törődve. Owney a postások kutyája lett, és különösen rajongott a postazsákokért. Ezért egy napon úgy döntött, hogy zsákjait elkíséri a postavonaton is. Így aztán 230 000 kilométert utazva bejárta az összes amerikai államot, hajókon és vonatokon utazva egyszer még egy világkörüli utat is megtett. Sem a postások, sem a vasúti dolgozók nem voltak bosszúsak miatta, inkább a szerencse kabalájának tartották, mivel amely vonatra felszállt, azt elkerülte a baleset és más szerencsétlenség.
A fotó forrása: Wikimedia Commons
A Railway Mail Service postakocsijai olyan speciálisan megtervezett kocsik voltak, amelyeket személyvonatokhoz kapcsoltak. Miközben a vonat haladt, a kocsiban ülő postahivatalnokok szétválogatták a küldeményeket aszerint, hogy épp melyik állomás következik. Azokon a helyeken, ahol a vonat nem állt meg, az utasoknak egy ügyes konstrukció tette lehetővé, hogy a pálya mentén elhelyezett horgok segítségével feladhassák a vonatra a postazsákokat; a postahivatalnokok pedig ugyanennek az eszköznek a segítségével le is rakhatták a küldeményeket a kocsiról. A leveleket Albanyból New Yorkba, Bostonba, Buffalóba, Clevelandbe, Toledóba és Chicagóba szállították, Owney pedig mindenhova a küldeménnyel utazott. Az Albany-i postahivatal dolgozói azonban aggódni kezdtek, hogy egy napon eltéved, és nem talál haza, ezért a nyakába akasztottak egy bilétát azzal, hogy „Tulajdonos, Postahivatal, Albany, New York”. Amikor más városokban észrevették a kutya nyakában a bilétát, akkor a többi postahivatal is ellátta címkékkel Owney-t, így minden városban, ahol járt, kapott egy címkét a meglátogatott város nevével. Ennek köszönhetően nyomon tudták követni, hogy mely útvonalakon utazott, és egy idő után Owney több száz bilétát gyűjtött össze, amelyek minden egyes lépésénél hangosan csörögtek. A becslések szerint Owney élete során több mint ezer címkét, bilétát, zsetont, de még érmet is kapott. 1893-ban megkapta a Los Angeles Kennel Club érmet a „Legjobb utazó kutya” kategóriában. A következő évben a „Globe Trotter” érmet ítélték neki.
A fotó forrása: Wikimedia Commons
Amikor Owneynak már túl sok biléta lógott a nyakában, akkor az Egyesült Államok postafőnöke, John Wanamaker megajándékozta őt egy speciális hámmal, és arra varrták rá az érmeket, a sárgaréz bilétákat és a cédulákat. Ezzel egy időben Owney hivatalosan is kabala lett, a Rail Mail Service jóvoltából, akik kabalának nyilvánították. Időközben észrevették, hogy a kabátba varrt érmek túl nehezek a kutyának, ezért néhányat el kellett távolítani, ezeket elküldték Albanyba és Washingtonba megőrzésre. Sajnos azonban nem minden címke maradt meg, sok eltűnt az évtizedek során, de még így is 372 Owney érem és zseton látható a Nemzeti Postamúzeumban, ami elképesztő szám.
A fotó forrása: Wikimedia Commons
Owney nagyon komolyan vette a feladatait. A források azt mondják, hogy mindig kitartóan őrizte a csomagokat, és csak a posta tagjainak adta át őket, mindenki másra rámordult. A legkedvesebb történet róla az, amikor egyik útja során a postások nem találták a kutyát, és észrevették, hogy egy postazsák is eltűnt. Egy nap múlva megtalálták a sínek mellett a zsákot, Owney rajta ült. Kiderült, hogy bár az emberek nem figyeltek oda erre, de az egyik postazsák leesett. Owney azonnal utána ugrott, és őrizte, amíg a postások érte nem mentek. A posta dolgozói ezt a rendkívüli tettet kötelességen felüli szolgáltatásként nevezték meg.
Ahogy bővült a nemzetközi levélküldési lehetőség, Owney utazásai egyre hosszabbak lettek. A washingtoni Tacomából indulva négy hónap alatt beutazta Ázsiát, Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és Európát. Végül 1895. december 19-én tért vissza az Egyesült Államokba, 23-ára pedig a New York-i Albanyba is megérkezett, erről országszerte beszámoltak az újságok. Utazásai során egyszer állítólag magától a japán császártól kapott útlevelet és olyan érmeket, amelyeken japán fegyverek láthatók.
A fotó forrása: Wikimedia Commons
Egy boldog és neki való hivatás és élet után sajnos szomorú véget ért földi küldetése. Mivel sokat betegeskedett, az egyik szemére már nem látott rendesen, ezért megszületett a döntés: Owney-nek nyugdíjba kell vonulnia, azonban még volt egy utolsó útja. 1897 júniusában egy újságíró írni szeretett volna róla, ezért amikor Owney leszállt a vonatról az Ohio-i Toledóban, akkor egy postás kiláncolta őt, hogy kéznél legyen, amikor az újságíró megérkezik. Owney azonban nem volt ehhez hozzászokva, ezért a postahivatalnok kezéhez kapott. Az eset miatt a helyi polgármester szó szerint kivégeztette Owney-t: egy rendőrt bíztak meg azzal, hogy lője le, amit meg is tett, egy sikátorban.
A fotó forrása: Smithsonian Institution / Wikimedia Commons
Halála felháborodást váltott ki az egész országban. A postahivatalnokok adományoztak a kutya maradványainak megőrzésére, nem akarták csak úgy egyszerűen eltemetni, azt akarták, hogy örökre a posta része maradjon. Ezért hát preparálták és a postahivatal washingtoni központjában állították ki.
A fotó forrása: The Washington Post / Getty Images
Owney 1911-ben a Smithsonian Institution tulajdonába került, jelenleg a Nemzeti Postamúzeum átriumában van kiállítva híres hámjában, amin megközelítőleg 1000 cédula lóg.
A fotó forrása: Smithsonian Institution / Wikimedia Commons
Annak ellenére, hogy a mai napig a legértékesebb műtárgynak számít preparált teste, az évtizedek során nagyon leromlott állapotba került, ezért felújították. 2011-ben bélyegen is megjelent Owney arca.
Forrás:
thevintagenews.com
Felső kép: commons.wikimedia.org
KutyaVilága cikkajánló