8 tanítás, ami fontos egy kiskutyának

8 tanítás, ami fontos egy kiskutyának


Egy kiskutya gondozása nem egyszerű. Karmolnak, WC-nek használják a padlót, és sokat ugatnak, hogy felhívják magukra a figyelmet. A kölyökkutya betanítása némi rendet teremthet otthonunkban, arról nem is beszélve, hogy mi magunk is remek kapcsolatot alakíthatunk ki vele, amíg új szokásokra tanítjuk. Van néhány tipp, aminek segítségével az alapvető készségeket mi is megtaníthatjuk kutyánknak. Ha nemkívánatos viselkedéseket vélünk felfedezni rajta, akkor itt az ideje, hogy egy kis engedelmességre szoktassuk kedvencünket. Hogyan neveljünk egy kiskutyát? Nyolc alapvető készség, amit mindenképpen meg kell tanítani a kutyánknak.

 

 

 

Első tanítás: kennel, vagy láda használata

 

Nem könnyű megtanulni azt, hogy kell kiképezni egy kiskutyát, de Diana Lipari, egy beagle tenyésztő úgy gondolja, van néhány trükk, amit tapasztalat nélkül mi is alkalmazhatunk. A tenyésztő szerint a legfontosabb az, hogy kutyánknak segítsünk beilleszkedni családunkba. Erre a legjobb, ha egy kennelt, egy ládát, egy nyitott ketrecet, vagy egy sarkot használunk, és kinevezzük azt a kutya saját helyének. Diana Lipari szerint nem szabad megengedni, hogy egy kölyökkutya szabadon kóboroljon a házban, és tönkretegye a bútorainkat. Úgy gondolja, ki kell jelölni egy sarkot, egy nagyobb ketrecet, vagy egy ládát, ami a kutya külön otthona lehet, és amikor nem vagyunk otthon, akkor ott tartózkodhat. Így megtanulja azt, hogy mikor jön el annak az ideje, hogy elvégezze a szükségleteit, mikor van itt az étkezés, vagy a lefekvés. Tehát kialakul az életében egy napirend, amiben mindennek megvan a maga ideje, és ez nagyon megkönnyíti a kutya életét. – „Sokan esnek abba a hibába, hogy megengedik, hogy a kutya hat hónapos vagy egy éves korában szabadon kóboroljon” – kezdi Lipari. – „Ha egyedül van otthon, unatkozhat, ezért azt érzi, valamit csinálnia kell. Ez általában azt jelenti, hogy fel kell tépni a kanapét. Ezért érdemes arra nevelni a kölyköket, hogy szeressék a ládájukat, a saját helyüket. Ennek egyik módja az, hogy minden alkalommal finomságokat adunk nekik, amikor bemennek a ládájukba, idővel megszokják azt, hogy az az ő helyük, így aztán amikor elmegyünk dolgozni, vagy vásárolni, akkor is szívesen tartózkodnak majd bent, és nem okoznak káoszt a házban.”

 

Második tanítás: fürdőszobai szabályok

 

Valamennyi szakértő úgy gondolja, hogy a kutyával ismertessük meg és tartassuk be a szabályainkat, így gyorsan és könnyen beilleszkednek a családba. Karen Wagner, a német juhászkutya tenyésztő azt javasolja, hogy tanítsuk meg a kiskutyának a „házi szabályokat”, amint hazavittük. Fontos az, hogy határozottak legyünk ebben a helyzetben, mert ha kölyökkutyaként nem tanítjuk meg neki a szabályokat, akkor felnőttként sem várhatjuk el tőle, hogy betartsa azokat. Alakítsunk ki számára egy napirendet, amiben az is benne van, hogy mikor visszük el egy sétára, hogy az ürítést elvégezhesse. A láda használata, a pórázhoz való szoktatás és a megerősítés sokat segíthet abban is, hogy megtanítsuk a kiskutyát arra, hogy csak kint végezze el a dolgát, ne pedig a szőnyegen.

 

Harmadik tanítás: póráz használata

 

Ha nem tudod irányítani a kutyádat pórázon, akkor nem jutsz messzire” – mondta Theresa Viesto, labrador retriever tenyésztő. Nyilvánvaló, hogy az ember nem azért tart kiskutyát, hogy állandóan láncon tartsa, és bezárja. A póráz használatára viszont mégis szükség van, gyakrabban, mint hinnénk. Először is, amikor elvisszük kedvencünket egy sétára, akkor a póráz kötelező, de aki tartott már valaha kutyát, az tudja, hogy a játékos kölykök nem annyira lelkesednek érte. Ebben az esetben „gyakorlat teszi a mestert”, ahogy mondani szokás, és ha elég gyakran használjuk, akkor előbb-utóbb megszokja. Sőt, ha összekapcsolja azzal a minőségi idővel, amit veled tölthet a séta során, akkor örülni is fog a póráz láttán.

 

Negyedik tanítás: a társasági kapcsolatok fontossága

 

Amint elég időssé válik a kutya, az egyik legfontosabb feladatunk, hogy több helyre vigyük magunkkal, lehetőleg minden olyan helyre, ahova bevihetők a kutyák: kisállat-kereskedésbe, parkokba, emberek, más kutyák társaságába. Megtanul barátsággal közeledni mások felé, és házon kívül is elsajátítja a tisztelettudás és nyugodtság formáit.

 

Ötödik tanítás: Tanítsuk meg ülni

 

Ennek előnyét akkor tapasztalod majd meg, ha a kiskutyád 40 kilogrammos nagykutyává nő. Megtanítani egy kiskutyát ülni vagy feküdni, szórakoztató trükknek tűnhet, de valójában nagyon értékes készség. Amikor használod az „ül” parancsot, akkor megakadályozod a kutyát abban, hogy ráugorjon a látogatóra. Ettől tisztelettudó lesz még étkezés közben is, hiszen ez egy rendkívül hasznos viselkedési forma, főként, ha a „maradj ott” és a „gyere ide” parancsokkal keverjük.

 

Hatodik tanítás: tanítsuk meg neki, hogy ne harapjon

 

A kutyák nem azért harapdálnak, hogy fájdalmat okozzanak a gazdinak, hanem gyakran játékból teszik. Mégis néha rendkívül kemények a kis harapásaik, ezért az egyik nagyon fontos dolog, hogy megtanítsuk nekik, hogy ne harapjanak. Se minket, se másokat. Ezt szintén a kölyökkutyának kell megtanítani, mert később már nem lesz rá lehetőségünk, és a felnőtt kutyánk harapása még akár veszélyes is lehet. Ha a kölyökkutyánk megharap, akkor mondjuk azt, hogy „Jaj!”, lehetőleg hangos, magas hangon, amely hasonlít egy kiskutya vonyítására. Ez figyelmezteti őt, hogy túl keményen harapott, amivel fájdalmat okozott, és felszólítja a kiskutyát a visszavonulásra. Amikor nem harap és valami jót csinál, minden esetben dicsérjük meg. „Egy másik lehetőség lehet az is, ha figyelmen kívül hagyjuk őt. Ha nem veszünk róla tudomást, esetleg hátat fordítunk neki, az jó ötlet lehet, hiszen nem erősítjük őt abban, ha rosszat tesz” – mondta Kathy Santos, kutyakiképző szakértő. Az is fontos, hogy a kiskutyával, bármi rosszat is csinál, soha ne kiabáljunk és ne is büntessük meg. Mivel ezt is a figyelem egyik formájaként értelmezi, és nem tanul belőle.

 

Hetedik tanítás: szoktassuk arra, hogy élvezze az egyedüllétet

 

A kutyák társas lények, imádnak az ember és más állatok társaságában lenni. Éppen ezért, ha egyedül hagyjuk őket rövidebb, hosszabb időre, akkor az nagyon megviseli őket. Az, hogy a kutyánk kicsit önálló, független legyen az egy jó cél, és érdemes szem előtt tartani, amikor tanítjuk a kiskutyánkat. Az önállóságra szoktatást olyankor kezdjük el, amikor mi is otthon vagyunk, ne tegyük egyből kutyánkat a mélyvízbe. Szoktassuk hozzá a saját helyéhez, ládájához úgy, hogy egy számára barátságos, izgalmas helyszínné varázsoljuk. Játékokat, ételeket helyezzünk el ott, így amikor távol maradunk, akkor is feltalálja majd magát, és nem a papucsunkat, vagy a bútorainkat rágja meg. Fokozatosan szoktassuk hozzá őt az egyedülléthez, először csak rövid időre, majd hosszabb időre hagyjuk magára a szobában, ahol a saját helye van. Csendesen távolodjunk el onnan, majd néhány perc múlva finom csemegével, vagy dicsérő szavakkal térjünk vissza. Fokozatosan növeljük a kutyától való távollét idejét. Amikor visszatérünk, akkor ne simogassuk túlzott szeretet kimutatással, vagy ne kényeztessük őt agyon, mert akkor még inkább hiányozni fogunk neki. Az a lényeg, hogy megtanulja egyedül is jól érezni magát, így egy idő után már kevesebbet, vagy egyáltalán nem nyüszít, ha magára hagyjuk.

 

Nyolcadik tanítás: tanítsuk meg, hogy mit rághat és mit nem

 

Nincs is rosszabb annál, mint amikor hazatérünk egy fárasztó, nehéz nap után és széttépett párna, vagy megrágott cipő fogad. A kölyökkutyák bármivel képesek erősíteni a fogaikat, ezért hajlamosak arra, hogy mindent megrágjanak, ami a fogaik közé kerül. Azért, hogy enyhítse a fájdalmat a kutya ínyében, mindenképpen tartanunk kell otthon olyan tárgyakat, játékokat, amiket rágcsálhat a kutyánk, anélkül, hogy bosszúsak lennénk miatta. Ilyen játék lehet egy labda, vagy gumiból készült tárgyak, vagy akár egy darab csont, amiket a szájukban cipelhetnek magukkal. Tanítsuk meg a kutyánknak, hogy mit rághat meg, és mit nem. Ne adjunk nekik olyan cipőt, amit már nem használunk, mert ezzel arra tanítjuk őket, hogy bármikor megrághatják a cipőnket, így amit még szeretnénk viselni, azt is tönkreteszik. Ha rajtakapjuk, hogy egy számára tiltott tárgyat rág éppen, akkor irányítsuk figyelmét a rágható játékai felé, majd dicsérjük meg, hogy helyesen viselkedik.

 

 

Forrás:

readersdigest.com.au

Képek: GETTY IMAGES / readersdigest.com.au és SHUTTERSTOCK / readersdigest.com.au

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

 

KutyaVilága cikkajánló

További cikkek »